17-09-2025

ACM: huishoudens betalen volgend jaar €25 meer aan netbeheerkosten

In 2026 gaan Nederlandse huishoudens gemiddeld €25 per jaar meer betalen voor het transport van elektriciteit en gas.

2 minuten 17-09-2025
Tom Schlagwein
Energie-expert

In 2026 gaan Nederlandse huishoudens gemiddeld € 25 per jaar meer betalen voor het transport van elektriciteit en gas. Dat komt neer op een stijging van ongeveer 3,4 procent in de zogenoemde netbeheertarieven, zo meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Deze kosten zitten verwerkt in de energierekening en gelden voor alle huishoudens die zijn aangesloten op het nationale gas- en elektriciteitsnet.

Waarom gaan de tarieven omhoog?

Netbeheerders moeten de komende jaren veel investeren om het elektriciteitsnet uit te breiden en goed te onderhouden. Steeds meer apparaten, auto’s en bedrijven gebruiken stroom in plaats van gas, waardoor de vraag naar elektriciteit blijft groeien. Het bestaande net raakt daardoor vol en er zijn wachtrijen ontstaan voor nieuwe of zwaardere aansluitingen.

Om dit probleem op te lossen, zijn grote investeringen nodig. De ACM verwacht dat de netbeheertarieven daardoor de komende jaren verder zullen stijgen. Nu kost het elektriciteitsnet samen zo’n 7 miljard euro per jaar, maar in 2025 kan dat oplopen tot 18 tot 25 miljard euro. Voor een gemiddeld huishouden kan dit uiteindelijk betekenen dat de transportkosten stijgen naar € 600 tot € 800 per jaar.

Ook voor gasverbruikers worden de kosten hoger. Omdat steeds minder huishoudens en bedrijven aardgas gebruiken, moeten de kosten voor het gasnet verdeeld worden over een kleinere groep. Daardoor betaalt ieder huishouden meer.

Wat merkt de consument hiervan?

De ACM stelt de tarieven jaarlijks vast. Daarbij kijkt de toezichthouder naar een balans: netbeheerders moeten voldoende geld hebben om te investeren, maar de tarieven mogen niet hoger zijn dan nodig. De ACM controleert en bepaalt de “redelijkheid” van deze tarieven. Toch betekent dit dat consumenten de komende jaren rekening moeten houden met oplopende vaste energiekosten, waar ze zelf weinig invloed op hebben.

“Ieder jaar stijgen de netbeheerkosten een klein beetje. De ACM houdt toezicht en bepaalt of de prijzen ‘redelijk’ zijn. Als consument kun je helaas niet besparen op je netbeheerkosten. Het is belangrijk om te weten hoe dit werkt, maar we raden aan om hier niet te veel naar te kijken. Met overstappen bespaar je namelijk alleen op je leveringskosten, niet op de netbeheerkosten.”
Tom Schlagwein Energie-expert
Tom Schlagwein
Energie-expert
Geschreven door
Tom Schlagwein Energie-expert
Tom Schlagwein
Energie-expert
Gecontroleerd door
Rick Boenink Energie-expert
Rick Boenink
Energie-expert
Laatste update
Over Tom Schlagwein

Sinds 2019 is Tom Schlagwein expert bij Overstappen.nl. Eerst als tarievenspecialist en sindsdien heeft hij zich ontwikkeld tot dé energie-expert van Overstappen.nl. Hij voorziet Overstappers van onafhankelijk advies voor hun energiecontract en houd je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de energiemarkt. Tom wordt geregeld vermeld in de pers, waaronder De Telegraaf en Metro en is ook op tv geweest bij programma’s zoals Kassa. Daarnaast presenteert Tom ons Energiejournaal waarin hij uitleg geeft over de huidige situatie op de energiemarkt.

Bronnen
Overstappen.nl klantenserviceteam

Service & contact

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.