Motordiefstal in Nederland neemt licht af; 138 van de 342 gemeenten laten juist stijging zien  | Overstappen.nl
Skip to content
Motor
Motorverzekering
15 oktober 2026

Motordiefstal in Nederland neemt licht af; 138 van de 342 gemeenten laten juist stijging zien 

Leestijd: 5 minuten • Laatste update: 15 oktober 2026
Geen reacties
Nick Brendel
Geschreven door
Nick Brendel
Verzekeringsexpert

Van januari tot en met september 2026 registreerde de politie 6.108 diefstallen van motorvoertuigen in Nederland. Dat zijn er 405 minder dan in dezelfde periode vorig jaar, een daling van 6,2%. Dat blijkt uit een analyse van Overstappen.nl van openbare data van de politie. Toch daalde het aantal diefstallen niet overal: in 138 van de 342 gemeenten registreerde de politie juist meer diefstallen dan in 2025. De grootste uitschieter is Breda, met dit jaar 122 diefstallen tegenover 78 vorig jaar.

Daling motordiefstal van ruim 6 procent ten opzichte van vorig jaar

In 2026 werden er minder motoren gestolen dan het jaar ervoor. Volgens Nick Brendel, motorverzekeringexpert bij Overstappen.nl speelt betere preventie mogelijk een rol voor deze daling:

“Hoewel we de exacte reden van deze daling niet weten, lijkt het erop dat een groeiende bewustwording onder motorrijders een belangrijke factor is. We zien waarschijnlijk het effect van betere preventie. Denk aan de toename van ingebouwde volgsystemen en eigenaren die hun motor veiliger stallen in een afgesloten ruimte.”
Nick Brendel
Nick Brendel
Verzekeringsexpert

In Breda is het aantal motordiefstallen het sterkst toegenomen. De gemeenten Oss en Gooise Meren volgen met allebei 21 extra diefstallen. In Oss steeg het aantal diefstallen van 28 naar 49, terwijl Gooise Meren van 23 naar 44 ging. Ook in Maassluis en Rotterdam werden 20 diefstallen meer geregistreerd dan een jaar eerder. In Stichtse Vecht was meer dan een verdubbeling te zien, van 14 naar 33 diefstallen. Apeldoorn en Hendrik-Ido-Ambacht noteerden elk 18 extra motordiefstallen. Huizen en Leeuwarden hebben 17 meer motordiefstallen dan een jaar eerder.

Beweeg de tabel van links naar rechts
RangGemeenteJanuari t/m september 2025Januari t/m september 2026Verschil Procentueel
1Breda78122+44+56,4%
2Gooise Meren2344+21+91,3%
3Oss2849+21+75,0%
4Maassluis929+20+222,2%
5Rotterdam431451+20+4,6%
6Stichtse Vecht1433+19+135,7%
7Apeldoorn2442+18+75,0%
8Hendrik-Ido-Ambacht624+18+300,0%
9Huizen320+17+566,7%
10Leeuwarden1128+17+154,5%

Meeste motordiefstallen in Amsterdam, met 697 geregistreerde diefstallen in totaal

In absolute aantallen blijft Amsterdam de gemeente met de meeste diefstallen van motorvoertuigen, ook al daalde het aantal ten opzichte van vorig jaar. De politie registreerde daar 697 diefstallen, tegenover 775 in dezelfde periode in 2025. Dat is een daling van 10%. Rotterdam volgt met 451 diefstallen, tegenover 431 diefstallen vorig jaar. Daarmee is Rotterdam de enige van de vier grote steden met een stijging van minder dan 5%. In Den Haag daalde het aantal van 344 naar 293 en in Utrecht ging het diefstalcijfer van 179 naar 155 diefstallen.

Volgens Brendel is het opvallend dat de grote stijgingen in de grote steden juist uitblijven.

“Motorrijders lijken zich in het algemeen steeds bewuster van het diefstalrisico in de stad. Naast deze betere bewustwording zorgen de strenge beveiligingseisen voor dekkingen als WA Beperkt Casco en All risk ervoor dat motoren tegenwoordig veel beter op slot staan.”
Nick Brendel
Nick Brendel
Verzekeringsexpert

Zes van de tien gemeenten met de grootste daling liggen in Limburg

Bij de gemeenten met de grootste daling van het aantal motordiefstallen valt vooral Limburg op. Zes van de tien gemeenten in deze lijst liggen in deze provincie. Na Amsterdam laat Sittard-Geleen de sterkste afname zien: het aantal geregistreerde diefstallen daalde daar van 100 naar 36, een afname van 64%. Ook in Heerlen (van 161 naar 111), Maastricht (van 116 naar 76) en Landgraaf (van 50 naar 14) werden minder motoren gestolen. Beekdaelen en Kerkrade volgen met 33 en 32 minder motordiefstallen. Buiten Limburg staan Den Haag, ’s-Hertogenbosch en Lansingerland in de top 10. In ’s-Hertogenbosch en Lansingerland daalde het aantal motordiefstallen beide met 30 meldingen ten opzichte van het jaar ervoor.

Beweeg de tabel van links naar rechts
RangGemeenteJanuari t/m september 2025Januari t/m september 2026VerschilProcentueel
1Amsterdam775697−78−10,1%
2Sittard-Geleen10036−64−64,0%
3Den Haag344293−51−14,8%
4Heerlen161111−50−31,1%
5Maastricht11676−40−34,5%
6Landgraaf5014−36−72,0%
7Beekdaelen4815−33−68,8%
8Kerkrade6230−32−51,6%
9‘s-Hertogenbosch8050−30−37,5%
10Lansingerland5323−30−56,6%

Een WA-verzekering dekt geen diefstal

Volgens Brendel kan een goede motorverzekering een groot verschil maken in de kosten bij diefstal. “Een WA-verzekering is in Nederland verplicht, maar vergoedt alleen schade die je met je motor aan anderen toebrengt.

“Een WA-verzekering is in Nederland verplicht, maar vergoedt alleen schade die je met je motor aan anderen toebrengt. Diefstal valt dus niet onder de dekking. Dat is wel het geval bij WA beperkt casco (WA+) en bij een allriskverzekering. Welke dekking het beste past, hangt onder meer af van de leeftijd en woonplaats van de motorrijder alsmede de waarde van de motor.”
Nick Brendel
Nick Brendel
Verzekeringsexpert

Diefstal valt dus niet onder de dekking. Dat is wel het geval bij WA beperkt casco (WA+) en bij een allriskverzekering. Welke dekking het beste past, hangt onder meer af van de leeftijd en woonplaats van de motorrijder alsmede de waarde van de motor.”

Let op! Om in aanmerking te komen voor dekking bij diefstal, moet er aan de beveiligingseisen van de verzekeraar worden voldaan voldoen. De exacte eisen verschillen per verzekeraar, maar dit zijn een aantal veelvoorkomende eisen:

  • Het gebruik van een ART-goedgekeurde slot met minimaal vier sterren.
  • Het stallen van de motor in een afgesloten ruimte of garage, vooral ‘s nachts.
  • Het installeren van een alarmsysteem of GPS-tracker op je motor.

Over het onderzoek

Overstappen.nl analyseerde de geregistreerde diefstalcijfers van motorvoertuigen over de maanden januari tot en met september, voor 2025 en 2026. De cijfers zijn afkomstig uit de openbare politieregistraties per gemeente en zijn op gemeenteniveau met elkaar vergeleken. De analyse betreft geregistreerde aangiftes; het werkelijke aantal diefstallen kan hoger liggen, omdat niet van elke gestolen motor aangifte wordt gedaan.

Geschreven door
Nick Brendel
Nick Brendel
Verzekeringsexpert
Laatste update: 15 oktober 2026
Over Nick Brendel

Sinds 2025 is Nick Brendel verzekeringsexpert bij Overstappen.nl. Hij voorziet overstappers van de juiste informatie over verschillende verzekeringen, waaronder: uitvaartverzekeringen, dierenverzekeringen, fietsverzekeringen, motorverzekeringen en scooterverzekeringen. Nick is sinds 2007 werkzaam in de online vergelijkingsbranche. Hij houdt je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de verzekeringsbranche. Nick wordt regelmatig vermeld in de pers, waaronder De Telegraaf en Metro. Ook is hij op tv geweest bij Radar.

Bronnen

Reacties

Schrijf een reactie

Je e-mailadres wordt niet getoond.

Andere berichten

Motorverzekering
27 juli 2026

Motorrijders op vakantie niet standaard verzekerd voor pech of diefstal

Motorrijders die deze zomer met de motor op vakantie gaan, zijn niet automatisch verzekerd voor pech, diefstal of vervangend vervoer in het buitenland. Dat blijkt uit een analyse van motorverzekeringen door Overstappen.nl. Ook gelden buiten de Europese Unie (EU) aanvullende regels voor het internationaal verzekeringsbewijs. Wie de polisvoorwaarden vooraf niet controleert, loopt tijdens de vakantie het risico op onverwachte kosten.

Stijging motorrijbewijs
Motorverzekering
25 juni 2026

Nederland telt 1,58 miljoen motorrijbewijshouders, toename van 20.342 ten opzichte van vorig jaar 

Nu de TT van Assen dit weekend honderdduizenden motorsportfans trekt, blijkt dat Nederlanders ook zelf massaal op de motor stappen. Uit een analyse van Overstappen.nl op basis van CBR-cijfers volgt dat ruim 1,58 miljoen Nederlanders een motorrijbewijs hebben. Opvallend is dat de grootste groep rijbewijshouders tussen de 50 en 60 jaar oud is. In totaal is bijna de helft van alle 1.584.433 motorrijbewijshouders ouder dan 50 jaar.

Motorpremies stad en dorp
Motorverzekering
17 februari 2026

Motorpremies in steden ruim vijf keer zo hoog als in dorpen

In grote steden betalen motorrijders aanzienlijk meer voor hun motorverzekering dan in kleine dorpen. Uit onderzoek van Overstappen.nl blijkt dat het premieverschil bij een gelijke motor, bestuurder en dekking kan oplopen tot ruim 567%. Oftewel: motorpremies liggen in sommige steden zo’n vijf keer hoger dan in dorpen. Vooral bij een WA beperkt casco-verzekering zijn de verschillen heel groot. Dit is grotendeels te verklaren door het hogere risico op diefstal in steden.

fietsen in nederland
Pers
28 januari 2026

Diefstal van scooters, motoren en fietsen stijgt met 38%: bijna 100.000 voertuigen gestolen in 2025

Het aantal gestolen scooters, motoren en fietsen is in 2025 fors toegenomen, na een jarenlange daling. In 2021 lag het aantal gestolen scooters het laagst sinds 2012 met 71.421 scooterdiefstallen in totaal. In 2025 is dat aantal opgelopen tot 98.491, een stijging van bijna 38% ten opzichte van 2021. Dat blijkt uit een analyse van politiedata door vergelijkingswebsite Overstappen.nl. Deze diefstaltoename kan eigenaren hoge kosten en logistieke problemen bezorgen.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice