Expert Jeremy Broekman: “Rattenschade vrijwel nooit verzekerd, terwijl veel Nederlanders dat niet weten“ | Overstappen.nl
Skip to content
rattenschade in nederland vrijwel nooit verzekerd
Woonverzekering
10 december 2025

Expert Jeremy Broekman: “Rattenschade vrijwel nooit verzekerd, terwijl veel Nederlanders dat niet weten“

Leestijd: 2 minuten • Laatste update: 22 december 2025
Geen reacties
Jeremy Broekman
Geschreven door
Jeremy Broekman
Expert schadeverzekeringen

Onze schadeverzekering expert Jeremy Broekman reageert op onderzoek van Radar over rattenoverlast en vertelt hoe dit zit met de woonverzekering.

Schadeverzekering expert Jeremy Broekman vertelt:

“Het Radar-artikel over rattenoverlast in en rondom woningen laat zien hoe vaak mensen met deze dieren te maken krijgen. Wat rattenoverlast nog vervelender maakt, is dat de meeste schade door ratten niet vergoed wordt door de woonverzekering. Dat ontdekken veel bewoners alleen pas als ze de factuur al in handen hebben. Schade door ratten valt bij bijna alle verzekeraars onder ongedierte of onderhoudsgebrek, en wordt daarom vrijwel altijd uitgesloten bij zowel opstal- als inboedelverzekeringen.

Veel mensen denken dat schade zoals doorgebeten kabels, vervuilde vloeren of gaten in muren door de verzekering gedekt is, omdat het plotselinge schade lijkt. In werkelijkheid zien verzekeraars dit als schade die voorkomen had kunnen worden. Daardoor ligt de financiële verantwoordelijkheid bij de bewoner. Dat maakt preventie van rattenoverlast extra belangrijk: door kieren te dichten, zorgvuldig om te gaan met afval en de eerste tekenen van ongedierte direct op te lossen, zijn veel kosten te voorkomen.

Het probleem is dat mensen vaak pas aandacht besteden aan hun verzekeringsvoorwaarden als de schade al is ontstaan. Het onderzoek van Radar laat bovendien zien dat meldingen bij gemeenten of verhuurders niet altijd tot een oplossing leiden. Dat vergroot het risico dat bewoners met zowel de rattenoverlast als de kosten daarvoor blijven zitten.

Mijn advies is om polisvoorwaarden goed door te nemen, zodat duidelijk is wat wel en niet gedekt wordt. In de praktijk is schade door ratten bijna altijd uitgesloten. Zolang dat zo blijft, is preventie de enige manier om financiële schade te beperken.”

Geschreven door
Jeremy Broekman
Jeremy Broekman
Expert schadeverzekeringen
Laatste update: 22 december 2025
Over Jeremy Broekman

Sinds 2023 is Jeremy Broekman schadeverzekeringsexpert bij Overstappen.nl. Hij voorziet je van onafhankelijk advies over schadeverzekeringen. Hieronder vallen woonverzekeringen, zorgverzekeringen, reisverzekeringen, fietsverzekeringen, motorverzekeringen en scooterverzekeringen. Jeremy is sinds 2016 werkzaam in de online vergelijkingsbranche. Daarnaast heeft hij bij een grote verzekeraar gewerkt, waardoor hij je kan voorzien van advies over schadeverzekeringen. Ook houdt hij je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de verzekeringsbranche.

Reacties

Schrijf een reactie

Je e-mailadres wordt niet getoond.

Andere berichten

Woningen in amsterdam aan de gracht
Woonverzekering
11 maart 2026

WOZ-waarde stijgt fors in 2026: moet je je opstalverzekering aanpassen?

De gemiddelde WOZ-waarde van woningen stijgt in 2026 naar verwachting met ruim 10%. Dat voorspelt de Waarderingskamer. Voor veel huiseigenaren betekent dit dat ze meer belasting gaan betalen. Veel consumenten denken dat ze bij een gestegen WOZ-waarde automatisch ook hun opstalverzekering moeten verhogen. Maar dat is een misverstand. De WOZ-waarde heeft niet altijd direct invloed op je verzekeringen, en de verzekeraar past ook al zelf dingen aan. Veel verzekeraars passen het verzekerde bedrag van een opstalverzekering automatisch jaarlijks aan via indexatie. Hierbij stijgt het bedrag mee met de bouwkosten. Daardoor blijft de dekking meestal op peil, zonder dat je zelf iets hoeft te doen.

Woonverzekering
6 maart 2026

Ben je verzekerd tegen verzakking van je huis? Onze expert legt uit

Je woont in een prachtig huis, maar langzaam verschijnen er scheuren in de muren. En de tuin lijkt elk jaar lager te liggen dan de drempel van je achterdeur. Voor duizenden Nederlanders is dit de realiteit als gevolg van een inklinkende bodem. In Nederland geldt voor zo’n 450 duizend gebouwen een verhoogd risico op funderingsproblemen door droogte en bodemdaling. Door klimaatverandering kan dit zelfs oplopen tot 650 duizend gebouwen. Maar wie draait op voor schade als gevolg van verzakking? In deze blog lees je hoe dit precies zit.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice