Terugleververgoeding bijna gehalveerd in een jaar tijd | Overstappen.nl
Skip to content
zonnepanelen
Pers
7 augustus 2024

Terugleververgoeding bijna gehalveerd in een jaar tijd

Leestijd: 3 minuten • Laatste update: 16 juli 2026
Geen reacties
Tom Schlagwein
Geschreven door
Tom Schlagwein
Energie-expert

Bij sommige leveranciers verdwijnt de terugleververgoeding volledig of is deze teruggebracht tot 1 cent, dat blijkt uit onderzoek van Overstappen.nl.

Terugleververgoeding per leverancier

Terugleververgoeding in euro’s per kWh

Beweeg de tabel van links naar rechts
Leverancier20232024
Budget Energie0,1020,030
Coolblue Energie0,0740,035
Clean Energy0,0800,000
DELTA0,0900,040
Eneco0,0900,145
Energiedirect0,0500,050
EnergieVanOns0,1540,037
ENGIE0,0800,010
Essent0,0550,055
Gewoon Energie0,0850,050
Greenchoice0,1150,029
Gulf Gas & Power0,0300,030
Innova Energie0,0850,050
Mega0,0500,050
OM Nieuwe Energie0,0710,024
Oxxio0,0900,090
Powerpeers0,0500,030
Pure Energie0,0950,030
Vandebron0,1210,100
Vattenfall0,1680,030
Vrijopnaam0,0500,100
United Consumers0,0800,050
Gemiddelde0,08480,0484
Gemiddeld per augustus 2024: 4,84 cent. Gemiddeld per augustus 2023: 8,48 cent.

Hogere kosten voor energieleveranciers

De verlaging van de terugleververgoeding heeft onder andere te maken met veranderingen in de marktprijzen voor elektriciteit en de gestegen kosten voor het terugleveren aan het. Inmiddels rekenen alle leveranciers wel een vorm van terugleverkosten om deze kosten op te vangen.

Energie-expert Tom Schlagwein van Overstappen.nl legt uit: “De halvering heeft ook sterk te maken met de salderingsregeling: klanten leveren stroom terug op het moment dat de prijzen erg laag zijn, en mogen dit “wegstrepen” (salderen) tegen stroom voor de normale uurprijs. Vooral voor klanten die meer terugleveren dan zij verbruiken is dit een harde klap. In vergelijking met een jaar geleden krijgen zij nu maar de helft van de terugleververgoeding voor de stroom die ze meer terugleveren dan verbruiken. Klanten die hun zonnestroom vooral zelf gebruiken, zullen hier weinig van merken omdat de terugleververgoeding hier niet van toepassing is.”

“Vooral voor klanten die meer terugleveren dan zij verbruiken is dit een harde klap. In vergelijking met een jaar geleden krijgen zij nu maar de helft van de terugleververgoeding voor de stroom die ze meer terugleveren dan verbruiken.”
Tom Schlagwein
Tom Schlagwein
Energie-expert

Terugverdientijd zonnepanelen steeds langer

Door de lagere terugleververgoeding verdienen huishoudens hun zonnepanelen minder snel terug. Hoe meer zonnepanelen, hoe langer de terugverdientijd. Volgens Schlagwein zijn thuisbatterijen hierdoor steeds aantrekkelijker. ‘Met een thuisbatterij kan je stroom opslaan en later gebruiken in plaats van meteen terug te leveren aan het net. Je slaat zo twee vliegen in één klap: aan de ene kant vermijd je de lage terugleververgoeding en aan de andere kant gebruik je de stroom zelf waardoor je geen verbruikstarief betaalt. Daarnaast zijn ook de leverancier en netbeheerder geholpen met de ontlasting van het stroomnet. Een aantal energieleveranciers startte onlangs al een campagne om de consument te stimuleren meer opgewekte energie zelf te gebruiken.’

Geschreven door
Tom Schlagwein
Tom Schlagwein
Energie-expert
Laatste update: 16 juli 2026
Over Tom Schlagwein

Sinds 2019 is Tom Schlagwein expert bij Overstappen.nl. Eerst als tarievenspecialist en sindsdien heeft hij zich ontwikkeld tot dé energie-expert van Overstappen.nl. Hij voorziet Overstappers van onafhankelijk advies voor hun energiecontract en houd je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de energiemarkt. Tom wordt geregeld vermeld in de pers, waaronder De Telegraaf en Metro en is ook op tv geweest bij programma’s zoals Kassa. Daarnaast presenteert Tom ons Energiejournaal waarin hij uitleg geeft over de huidige situatie op de energiemarkt.

Andere berichten

Bespaarmaatregelen energie douchen apparaten uitzetten
Energie
12 oktober 2026

17% van de Nederlanders bespaart niet op energie en laat honderden euro’s per jaar liggen

Het ministerie van Binnenlandse Zaken startte vorige maand de landelijke campagne 'Is jouw huis klaar voor de toekomst?', waarmee het kabinet huiseigenaren wil aanzetten tot isoleren. In diezelfde maand deed Overstappen.nl onderzoek naar de manieren waarop Nederlanders hun energierekening laag houden. Isolatie staat daarin onderaan: 32% treft isolatiemaatregelen in en om het huis. De thermostaat lager zetten (54%), korter douchen (48%) en apparaten in de daluren gebruiken (48%) worden veel vaker genoemd. Zo'n 17% van de Nederlanders treft helemaal geen bespaarmaatregelen. Die groep loopt daarmee een besparing mis die bij een gemiddelde woning kan oplopen tot ruim € 400,- per jaar, en die groep is het grootst onder 18- tot 34-jarigen.

Bodyscan apparaat
Zorgverzekering
7 oktober 2026

Twee op de drie Nederlanders overweegt total body scan als zorgverzekeraar deze vergoedt

Ruim twee op de drie Nederlanders (68%) zou een preventieve total body scan overwegen als de zorgverzekeraar deze volledig vergoedt. Nu wordt een preventieve scan namelijk niet vergoed. In totaal zou 43% de scan ook zonder klachten laten uitvoeren bij volledige vergoeding. Nog eens 24% van de Nederlanders zou een total body scan overwegen als zij gezondheidsklachten ervaren. Ruim een op de vijf Nederlanders (22%) zou de scan ook bij volledige vergoeding niet laten uitvoeren. Dat blijkt uit onderzoek van vergelijkingswebsite Overstappen.nl.

Zonnepanelen op dak woning
Energie
5 oktober 2026

Energiekosten zijn dubbel zo hard gestegen voor huishoudens met zonnepanelen

Huishoudens met zonnepanelen betalen momenteel ruim 60% meer voor het goedkoopste nieuwe vaste energiecontract dan een jaar geleden. Voor huishoudens zonder zonnepanelen is die stijging meer dan 30%. Dat blijkt uit analyse van vergelijkingssite Overstappen.nl. Een jaar geleden was het goedkoopste contract voor een tweepersoonshuishouden met zonnepanelen nog € 226,- per jaar voordeliger dan voor hetzelfde huishouden zonder panelen, nu is het € 83,- duurder. De onrust op de gasmarkt zorgt voor hogere energieprijzen voor iedere klant, maar vooral de doorrekening van het einde van de salderingsregeling zorgt ervoor dat nieuwe vaste contracten voor huishoudens met zonnepanelen een stuk duurder zijn.

Spoedhulp dierenarts kost dubbel zoveel, vervolgbehandeling drijft rekening op tot meer dan € 350,-
Dierenverzekering
2 oktober 2026

Spoedhulp dierenarts kost dubbel zoveel, vervolgbehandeling drijft rekening op tot meer dan € 350,-

Op Dierendag staan veel huisdierbaasjes extra stil bij hun huisdier. Maar trouwe viervoeters kunnen aardig in de papieren lopen. Dat geldt zeker als er een spoedconsult nodig is. Een regulier doordeweeks dierenartsbezoek kost gemiddeld € 51,-, waarbij de tarieven variëren van ongeveer € 35,- en € 70,-. Maar bij acute klachten buiten kantooruren lopen de kosten razendsnel op: een spoedconsult kost met € 75,- tot € 120,- al snel het dubbele van een normale afspraak. Bij specialistische klinieken of nachtelijke noodgevallen kan dit tarief zelfs oplopen tot zo'n € 240,- per consult. Als daarna ook nog een medische behandeling nodig blijkt, kunnen de kosten zelfs een veelvoud daarvan worden. Dat blijkt uit een analyse door vergelijkingswebsite Overstappen.nl.

Energiecontract geld vergelijken gasprijs
Energie
1 oktober 2026

44% regelt energiecontract zonder te vergelijken, terwijl jaarcontract € 800,- duurder is

Bijna de helft van de Nederlanders regelt het energiecontract zonder naar de tarieven van andere energieleveranciers te kijken. Zo’n 27% laat het huidige contract stilzwijgend doorlopen en 17% verlengt jaarlijks bij de eigen leverancier zonder te vergelijken. Samen gaat het om 44%. Dat blijkt uit onderzoek van Overstappen.nl. Tegelijkertijd laten de tarieven in de energievergelijker van Overstappen.nl zien hoeveel er op het spel staat: het goedkoopste eenjarige contract werd dit jaar ruim € 800,- duurder.

powerbank vliegtuig
Reisverzekering
30 september 2026

Helft van reisverzekeraars vergoedt vertraging na noodlanding door brandende powerbank

Passagiers van de KLM-vlucht naar Curaçao die vorige week terugkeerde vanwege een brandende powerbank, krijgen van KLM geen financiële compensatie. De luchtvaartmaatschappij beschouwt het incident als een buitengewone omstandigheid. Een beroep op de reisverzekering kan in dit geval wel uitkomst bieden. Uit een analyse van veertien reisverzekeringen door vergelijkingssite Overstappen.nl blijkt dat acht verzekeraars een vergoeding bieden bij onverwachte vertraging. Bij vijf verzekeraars is brand aan boord niet gedekt. Hun voorwaarden beperken de vergoeding tot specifieke situaties, zoals natuurgeweld of een staking.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice