Terugleververgoeding bijna gehalveerd in een jaar tijd | Overstappen.nl
Skip to content
zonnepanelen
Pers
7 augustus 2024

Terugleververgoeding bijna gehalveerd in een jaar tijd

Leestijd: 3 minuten • Laatste update: 16 juli 2026
Geen reacties
Tom Schlagwein
Geschreven door
Tom Schlagwein
Energie-expert

Bij sommige leveranciers verdwijnt de terugleververgoeding volledig of is deze teruggebracht tot 1 cent, dat blijkt uit onderzoek van Overstappen.nl.

Terugleververgoeding per leverancier

Terugleververgoeding in euro’s per kWh

Beweeg de tabel van links naar rechts
Leverancier20232024
Budget Energie0,1020,030
Coolblue Energie0,0740,035
Clean Energy0,0800,000
DELTA0,0900,040
Eneco0,0900,145
Energiedirect0,0500,050
EnergieVanOns0,1540,037
ENGIE0,0800,010
Essent0,0550,055
Gewoon Energie0,0850,050
Greenchoice0,1150,029
Gulf Gas & Power0,0300,030
Innova Energie0,0850,050
Mega0,0500,050
OM Nieuwe Energie0,0710,024
Oxxio0,0900,090
Powerpeers0,0500,030
Pure Energie0,0950,030
Vandebron0,1210,100
Vattenfall0,1680,030
Vrijopnaam0,0500,100
United Consumers0,0800,050
Gemiddelde0,08480,0484
Gemiddeld per augustus 2024: 4,84 cent. Gemiddeld per augustus 2023: 8,48 cent.

Hogere kosten voor energieleveranciers

De verlaging van de terugleververgoeding heeft onder andere te maken met veranderingen in de marktprijzen voor elektriciteit en de gestegen kosten voor het terugleveren aan het. Inmiddels rekenen alle leveranciers wel een vorm van terugleverkosten om deze kosten op te vangen.

Energie-expert Tom Schlagwein van Overstappen.nl legt uit: “De halvering heeft ook sterk te maken met de salderingsregeling: klanten leveren stroom terug op het moment dat de prijzen erg laag zijn, en mogen dit “wegstrepen” (salderen) tegen stroom voor de normale uurprijs. Vooral voor klanten die meer terugleveren dan zij verbruiken is dit een harde klap. In vergelijking met een jaar geleden krijgen zij nu maar de helft van de terugleververgoeding voor de stroom die ze meer terugleveren dan verbruiken. Klanten die hun zonnestroom vooral zelf gebruiken, zullen hier weinig van merken omdat de terugleververgoeding hier niet van toepassing is.”

“Vooral voor klanten die meer terugleveren dan zij verbruiken is dit een harde klap. In vergelijking met een jaar geleden krijgen zij nu maar de helft van de terugleververgoeding voor de stroom die ze meer terugleveren dan verbruiken.”
Tom Schlagwein
Tom Schlagwein
Energie-expert

Terugverdientijd zonnepanelen steeds langer

Door de lagere terugleververgoeding verdienen huishoudens hun zonnepanelen minder snel terug. Hoe meer zonnepanelen, hoe langer de terugverdientijd. Volgens Schlagwein zijn thuisbatterijen hierdoor steeds aantrekkelijker. ‘Met een thuisbatterij kan je stroom opslaan en later gebruiken in plaats van meteen terug te leveren aan het net. Je slaat zo twee vliegen in één klap: aan de ene kant vermijd je de lage terugleververgoeding en aan de andere kant gebruik je de stroom zelf waardoor je geen verbruikstarief betaalt. Daarnaast zijn ook de leverancier en netbeheerder geholpen met de ontlasting van het stroomnet. Een aantal energieleveranciers startte onlangs al een campagne om de consument te stimuleren meer opgewekte energie zelf te gebruiken.’

Geschreven door
Tom Schlagwein
Tom Schlagwein
Energie-expert
Laatste update: 16 juli 2026
Over Tom Schlagwein

Sinds 2019 is Tom Schlagwein expert bij Overstappen.nl. Eerst als tarievenspecialist en sindsdien heeft hij zich ontwikkeld tot dé energie-expert van Overstappen.nl. Hij voorziet Overstappers van onafhankelijk advies voor hun energiecontract en houd je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de energiemarkt. Tom wordt geregeld vermeld in de pers, waaronder De Telegraaf en Metro en is ook op tv geweest bij programma’s zoals Kassa. Daarnaast presenteert Tom ons Energiejournaal waarin hij uitleg geeft over de huidige situatie op de energiemarkt.

Andere berichten

Appen op de fiets kost straks € 180: zoveel kosten verkeersboetes voor fietsers in 2027
Fietsverzekering
26 oktober 2026

Appen op de fiets kost straks € 180: zoveel kosten verkeersboetes voor fietsers in 2027

Fietsers die hun telefoon vasthouden tijdens het fietsen of door rood rijden, betalen daar vanaf 1 januari 2027 € 10,- meer voor. De verkeersboetes voor deze overtredingen van fietsers stijgen van respectievelijk € 120 naar € 130 en van € 170 naar € 180. Ook de boetes voor fietsen zonder licht en met kapotte remmen gaan omhoog, van € 75 naar € 80. Dat blijkt uit een analyse van Overstappen.nl van 16 veelvoorkomende fietsboetes. Negen daarvan worden duurder, gemiddeld met 4,3%.

Zonnepanelen op een dak en portemonnee met euro's
Energie
22 oktober 2026

Nieuw vast energiecontract 43% duurder; gezin met zonnepanelen betaalt €90 per maand extra

Wie nu een nieuw vast energiecontract afsluit, betaalt gemiddeld 43% meer dan een jaar geleden. Voor een gezin van drie personen met tien tot twaalf zonnepanelen komt dat neer op € 90,- extra per maand, ofwel € 1.076,- per jaar. Een tweepersoonshuishouden zonder panelen is € 59,- per maand meer kwijt. Dat blijkt uit een vergelijking van vergelijkingswebsite Overstappen.nl tussen de gemiddelde contractprijzen van vorig jaar en nu, op basis van vier type huishoudens.

Gasprijs portemonnee euro's
Energie
15 oktober 2026

Gasprijs van € 2 per kuub kan straks het nieuwe normaal worden door nieuwe heffingen

De gasrekening van Nederlandse huishoudens staat de komende jaren onder druk door een stapeling van nieuwe en stijgende kosten. Denk aan het Europese emissiehandelssysteem ETS2, de nieuwe bijmengverplichting voor groen gas, een hogere energiebelasting en oplopende netbeheerkosten. Samen kunnen die de prijs richting € 2,- per kuub duwen, blijkt uit een analyse van vergelijkingswebsite Overstappen.nl. Tegelijkertijd daalt het gemiddelde gasverbruik volgens TNO (Nederlandse Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek) van 880 naar 704 kuub, een daling van 20%, terwijl de energierekening juist stijgt.

Begrafenis uitvaart natuurbegraven
Uitvaartverzekering
15 oktober 2026

Natuurbegraven zo’n € 3.000 goedkoper dan traditioneel begraven, maar vaak niet gedekt

Een natuurbegrafenis kost gemiddeld € 6.000,- tot € 9.000,-. Dat is goedkoper dan een traditionele begrafenis, die zo’n € 9.000,- tot € 12.000,- kost. Toch dekt een uitvaartverzekering in natura een natuurbegrafenis vaak niet volledig, waardoor nabestaanden moeten bijbetalen. Dat blijkt uit een analyse van vergelijkingswebsite Overstappen.nl, op basis van tarieven van natuurbegraafplaatsen en de voorwaarden van uitvaartverzekeringen. Cremeren is qua kosten vergelijkbaar met natuurbegraven; dit kost € 6.000 tot € 8.000.

Bespaarmaatregelen energie douchen apparaten uitzetten
Energie
12 oktober 2026

17% van de Nederlanders bespaart niet op energie en laat honderden euro’s per jaar liggen

Het ministerie van Binnenlandse Zaken startte vorige maand de landelijke campagne 'Is jouw huis klaar voor de toekomst?', waarmee het kabinet huiseigenaren wil aanzetten tot isoleren. In diezelfde maand deed Overstappen.nl onderzoek naar de manieren waarop Nederlanders hun energierekening laag houden. Isolatie staat daarin onderaan: 32% treft isolatiemaatregelen in en om het huis. De thermostaat lager zetten (54%), korter douchen (48%) en apparaten in de daluren gebruiken (48%) worden veel vaker genoemd. Zo'n 17% van de Nederlanders treft helemaal geen bespaarmaatregelen. Die groep loopt daarmee een besparing mis die bij een gemiddelde woning kan oplopen tot ruim € 400,- per jaar, en die groep is het grootst onder 18- tot 34-jarigen.

zorg
Zorgverzekering
12 oktober 2026

Slechts één op de zes Nederlanders let op wachtlijstbemiddeling bij keuze zorgverzekeraar

Slechts 16% van de Nederlanders neemt wachtlijstbemiddeling mee bij de keuze voor een zorgverzekeraar. Dat blijkt uit een enquêteonderzoek van vergelijkingssite Overstappen.nl. Die keuze is binnenkort weer actueel: zorgverzekeraars maken uiterlijk 12 november hun premies voor 2027 bekend en tot en met 31 december kunnen Nederlanders overstappen. Wie alleen op de premie let, kijkt daarmee langs een dienst die het verschil kan maken tussen weken of maanden wachten op een behandeling. Twee derde van de ondervraagden kijkt hier niet gericht naar en bijna 18% weet niet wat wachtlijstbemiddeling is.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice