Zonnepanelen steeds minder in trek: grote regionale verschillen in gebruik
Noord-Brabant is de koploper, Flevoland blijft ver achter


Uit nieuwe cijfers van Overstappen.nl blijkt dat het gebruik van zonnepanelen sterk verschilt per provincie. In Noord-Brabant heeft 18,2% van de klanten zonnepanelen op het dak, tegenover slechts 1,9% in Flevoland. Deze cijfers zijn gebaseerd op een analyse van klantdata van de onafhankelijke overstapservice.
Waarom zulke grote verschillen?
Vooral Zuidelijke provincies zoals Noord-Brabant (18,2%) en Zuid-Holland (16,3%) lopen voorop in de energietransitie. Daartegenover staan Zeeland (2,1%), Flevoland (1,9%) en de noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drenthe (3,2% – 4,3%) die duidelijk achterblijven. Een mogelijke verklaring ligt in het aandeel koopwoningen. “In gebieden waar mensen vaker een koopwoning bezitten, zoals in Noord-Brabant en Zuid-Holland, zie je sneller investeringen in zonnepanelen”, zegt Tom Schlagwein, Energie Expert bij Overstappen.nl.
Beleid en kosten drukken interesse
Volgens Schlagwein is het maar de vraag of deze verschillen de komende jaren kleiner worden: “De geplande afschaffing van de salderingsregeling in 2027 maakt zonnepanelen een stuk minder aantrekkelijk. De terugverdientijd loopt op, waardoor veel consumenten de investering niet meer aandurven.”
Ook wijst hij op een andere ontwikkeling die de groei remt: stijgende terugleverkosten. In een eerder onderzoek concludeerde Overstappen.nl al dat deze kosten het afgelopen jaar met 44% stegen, terwijl de vergoeding voor teruggeleverde stroom halveerde.

Vooruitzicht: groei zwakt af
De verwachting is dat het aantal nieuwe zonnepaneelinstallaties de komende jaren verder afneemt.

