Elektriciteit goedkoper, gasprijs weer in beweging
Naast bonussen keek de ACM ook naar de ontwikkeling van energieprijzen. De elektriciteitstarieven voor huishoudens zijn afgelopen maand met ongeveer 6% gedaald, terwijl de tarieven voor aardgas bijna gelijk bleven. Op de groothandelsmarkt bleef de gasprijs in december stabiel rond de € 28,- per megawattuur (MWh). Dat is vergelijkbaar met het niveau vóór de energiecrisis, gecorrigeerd voor inflatie.
Deze maand loopt de gasprijs echter weer op tot circa € 35,- per MWh, mede door geopolitieke spanningen. Dat laat zien hoe gevoelig de gasprijzen blijven voor internationale ontwikkelingen.
Gasvoorraden lager, maar geen direct risico
De Nederlandse gasopslagen zijn deze winter sneller leeggelopen dan in eerdere jaren. Volgens de ACM daalde de vulgraad van 65% begin december naar 39% halverwege januari. Toch is er geen direct risico voor de leveringszekerheid, onder andere doordat Europa veel vloeibaar aardgas (LNG) importeert.
In 2025 werd zelfs een recordhoeveelheid LNG ingevoerd, waarvan ongeveer driekwart afkomstig was uit de Verenigde Staten. Die aanvoer speelt een belangrijke rol in de stabiliteit van de Europese gasmarkt. Momenteel zijn er veel spanningen rondom de Amerikaanse president Trump. Het potentiële conflict van de VS en Europa over Groenland kan zorgen voor een instabielere gasprijs. Ook spelen er andere geopolitieke conflicten, bijvoorbeeld het conflict rondom Israël en Palestina en de onrust in Iran. Ook die factoren kunnen van grote invloed zijn op de gasprijzen.
Reacties