Energie met zonnepanelen vergelijken? Zo werkt dat nu de salderingsregeling stopt | Overstappen.nl
Skip to content
Energie met zonnepanelen vergelijken Zo werkt dat nu de salderingsregeling stopt
Energie
29 mei 2026

Energie met zonnepanelen vergelijken? Zo werkt dat nu de salderingsregeling stopt

Leestijd: 4 minuten • Laatste update: 29 mei 2026
Rick Boenink
Geschreven door
Rick Boenink
Energie-expert

Heb je zonnepanelen op het dak? Dan werkt het vergelijken van energiecontracten net even anders als de salderingsregeling op 1 januari 2027 stopt. Een contract dat je nu afsluit, valt deels wel en deels niet onder de salderingsregeling. Gelukkig hoef je deze ingewikkelde vergelijking niet zelf te maken. Als je via ons energiecontracten met zonnepanelen vergelijkt, dan nemen we het stoppen van de salderingsregeling mee in onze berekening. Lees hier hoe we dat doen.

Wat verandert er door het stoppen van de salderingsregeling?

De salderingsregeling eindigt op 1 januari 2027. Dat betekent dat je vanaf 2027 je opgewekte zonne-energie en je stroomverbruik niet meer tegen elkaar mag wegstrepen.

Dat heeft een paar belangrijke gevolgen:

  • Tot 1 januari 2027 mag je nog je stroomverbruik en stroomopwekking salderen.
  • Vanaf 1 januari 2027 geldt het salderen niet meer.
  • Je ontvangt vanaf 1 januari 2027 alleen nog een terugleververgoeding voor de stroom die je teruglevert. Die vergoeding is vanaf 2027 minimaal 50% van de stroomprijs.
  • Je betaalt terugleverkosten voor de stroom die je teruglevert aan het net. Dat is in 2026 ook al het geval.
  • Door dit alles stijgt je energierekening in 2027 als je zonnepanelen hebt.

Waarom is dit belangrijk voor je vergelijking?

Als je nu een vast energiecontract afsluit, dan loopt dat ook nog in een deel van 2027. Daarom nemen we de nieuwe regels rondom saldering nu al mee in onze energievergelijker. Als we dit niet zouden doen, dan lijken sommige leveranciers goedkoper dan ze in werkelijkheid zijn. Zo krijg je een goed beeld hoeveel je bij een bepaald energiecontract kwijt bent in zowel 2026 als 2027.

Hoe maken we de berekening?

We berekenen een maandbedrag dat representatief is voor wat je in 2026 én 2027 aan een vast contract betaalt. Met en zonder teruglevering dus. Deze berekening passen we ook toe op variabele en dynamische contracten.

De berekening werkt als volgt:

  • We splitsen je jaarverbruik en teruglevering op in het deel vóór en het deel ná 31 december 2026.
  • Voor het deel in 2026 houden we nog rekening met de salderingsregeling.
  • Voor het deel in 2027 maken we een berekening zonder salderen. We rekenen daarbij met de opbrengsten en kosten in 2027.
  • We tellen de kosten en opbrengsten van 2026 en 2027 bij elkaar op. Dit totaal delen we door 12 maanden.
  • Nu zie je een maandbedrag dat ook na 2027 past bij je situatie.

We verdelen hierbij het gebruik voor 2026 en 2027 volgens vaste percentages. Die percentages zijn gebaseerd op hoeveel je nog mag salderen in 2026. Daarbij gaan we van het volgende uit:

Beweeg de tabel van links naar rechts
Startmaand contractVerbruik in 2026Teruglevering in 2026Verbruik in 2027Teruglevering in 2027
Mei 202662,27%78,64%37,73%21,36%
Juni 202656,03%63,48%43,97%36,52%
Juli 202650,53%47,42%49,47%52,58%
Augustus 202644,98%32,49%55,02%67,51%
September 202638,90%18,08%61,10%81,92%
Oktober 202632,03%7,60%67,97%92,40%
November 202622,85%2,30%77,15%97,70%
December 202612,29%0,56%87,71%99,44%
Januari 20270%0%100%100%
Let op: deze percentages zijn een indicatie en zijn gebaseerd op gemiddelde profielen van klanten met zonnepanelen. De percentages kunnen dus afwijken van jouw daadwerkelijke verdeling..

Hoeveel ga je meer betalen zodra de salderingsregeling stopt?

Voor de meeste zonnepanelenbezitters gaat de energierekening met een paar tientjes omhoog. Al hangt het prijsverschil ook af van hoeveel stroom je zelf gebruikt en hoeveel je teruglevert. Hoe meer zonne-energie je zelf verbruikt, bijvoorbeeld door de wasdroger aan te zetten op het moment dat je zonnepanelen veel opwekken, hoe lager de energiekosten zijn.

Wat zie je terug in de vergelijking?

Als je contracten met zonnepanelen via ons vergelijkt, dan zie je het verwachte maandbedrag. Daarbij houden we rekening met je verbruik en teruglevering in zowel 2026 als 2027. We gaan hierbij uit van een berekening per maand en een bepaalde verhouding tussen stroomverbruik en teruglevering. Zo houden we rekening met seizoenspatronen. We rekenen in de zomermaanden bijvoorbeeld met een lager verbruik en een hogere teruglevering dan in de wintermaanden.

“In de vergelijking krijg je een indicatie van je netto verbruik in beide jaren, de verwachte saldering in 2026, de verwachte terugleververgoeding in 2027 en de terugleverkosten die bij je verbruik horen.”
Rick Boenink
Rick Boenink
Energie-expert

Waarom verschilt ons aanbod soms van dat van de energieleverancier?

Soms zie je in onze vergelijker een ander aanbod dan bij de energieleverancier zelf. Dat kan komen doordat sommige energieleveranciers geen onderscheid maken tussen je maandbedrag in 2026 en 2027. Ook werken zij soms met andere verdelingspercentages. Bij Overstappen.nl houden we rekening met dit verschil en maken we zo een nauwkeurige inschatting van je maandbedrag.

Geschreven door
Rick Boenink
Rick Boenink
Energie-expert
Laatste update: 29 mei 2026
Over Rick Boenink

Rick is onze energie-expert. Sinds 2016 is hij actief binnen ons team en inmiddels eindverantwoordelijk voor alles wat met energie te maken heeft – zowel particulier als zakelijk. Door de jaren heen heeft Rick uitgebreide kennis van de energiemarkt opgebouwd. Van zijn tijd als accountmanager tot zijn rol als sales- en servicemanager: hij weet precies wat er speelt in de markt én bij de klant. Die kennis deelt hij dagelijks met collega’s. Zo zorgt hij ervoor dat collega’s en overstappers altijd goed geïnformeerd zijn. Rick wordt regelmatig vermeld in de pers, waaronder De Telegraaf, Financieele Dagblad, NOS en AD.

5 reacties

  1. RE
    René 2 september 2026

    Wil deze week overstappen naar andere leverancier
    Heb 33 zonnepanelen en stroom verbruik van meer dan 10000kwh per jr
    Wat is uw advies
    Gr

    Schrijf een reactie op: René

    Je e-mailadres wordt niet getoond.

    1. Overstappen.nl 2 september 2026

      @René Bedankt voor je reactie. Met 33 zonnepanelen en een verbruik van 10.000 kWh zijn vooral de terugleverkosten en de terugleververgoeding bepalend voor jouw maandbedrag. Leveranciers rekenen bij een grote stroomopwek deze extra kosten namelijk door.

      Het verschilt per situatie of een vast, variabel of dynamisch contract het voordeligst is. Je kunt daarom het beste jouw exacte gegevens en verwachte opbrengst in onze vergelijker invullen. Je krijgt daar direct een compleet onafhankelijk advies voor de scherpste deal op basis van je gegevens. Bij de details van de prijsopbouw en tarieven krijg je een duidelijk overzicht per leverancier. Hopelijk lukt het zo om een nieuw contract af te sluiten! Bij vragen kun je altijd contact opnemen met onze klantenservice via de mail: service@overstappen.nl.

      Hartelijke groet, Overstappen.nl

      Schrijf een reactie op: Overstappen.nl

      Je e-mailadres wordt niet getoond.

  2. JA
    Jan 14 augustus 2026

    Ons contract eindigt in februari 2027.
    Hoe ziet de berekening van het maandbedrag er dan uit ?
    Op dit moment werken de energieleveranciers met 2 tarievensysteem waar wij geen gebruik van hoeven te maken.

    Schrijf een reactie op: Jan

    Je e-mailadres wordt niet getoond.

  3. JA
    Jan 7 augustus 2026

    Ik begrijp de uitleg van vergelijkingen maar ik mis dat thuis accus en een eigen laadpaal niet worden betrokken in de vergelijking. Gaat dit nog komen?

    Schrijf een reactie op: Jan

    Je e-mailadres wordt niet getoond.

    1. Overstappen.nl 12 augustus 2026

      @Jan Dank voor je reactie. Dat is een hele terechte vraag! Op dit moment nemen we deze nog niet los mee in de vergelijking. Je kunt er zelf wel op inspelen. Vul je netto verbruik in: de stroom die je daadwerkelijk van het net afneemt. Doe hetzelfde met je teruglevering. Zo sluit de berekening een stuk beter aan bij jouw situatie. En om je vraag te beantwoorden: dit staat inderdaad op de planning, maar we kunnen helaas niet zeggen wanneer dat zal zijn.
      Hartelijke groet, Overstappen.nl

      Schrijf een reactie op: Overstappen.nl

      Je e-mailadres wordt niet getoond.

Schrijf een reactie

Je e-mailadres wordt niet getoond.

Andere berichten

Bespaarmaatregelen energie douchen apparaten uitzetten
Energie
12 oktober 2026

17% van de Nederlanders bespaart niet op energie en laat honderden euro’s per jaar liggen

Het ministerie van Binnenlandse Zaken startte vorige maand de landelijke campagne 'Is jouw huis klaar voor de toekomst?', waarmee het kabinet huiseigenaren wil aanzetten tot isoleren. In diezelfde maand deed Overstappen.nl onderzoek naar de manieren waarop Nederlanders hun energierekening laag houden. Isolatie staat daarin onderaan: 32% treft isolatiemaatregelen in en om het huis. De thermostaat lager zetten (54%), korter douchen (48%) en apparaten in de daluren gebruiken (48%) worden veel vaker genoemd. Zo'n 17% van de Nederlanders treft helemaal geen bespaarmaatregelen. Die groep loopt daarmee een besparing mis die bij een gemiddelde woning kan oplopen tot ruim € 400,- per jaar, en die groep is het grootst onder 18- tot 34-jarigen.

Zonnepanelen op dak woning
Energie
5 oktober 2026

Energiekosten zijn dubbel zo hard gestegen voor huishoudens met zonnepanelen

Huishoudens met zonnepanelen betalen momenteel ruim 60% meer voor het goedkoopste nieuwe vaste energiecontract dan een jaar geleden. Voor huishoudens zonder zonnepanelen is die stijging meer dan 30%. Dat blijkt uit analyse van vergelijkingssite Overstappen.nl. Een jaar geleden was het goedkoopste contract voor een tweepersoonshuishouden met zonnepanelen nog € 226,- per jaar voordeliger dan voor hetzelfde huishouden zonder panelen, nu is het € 83,- duurder. De onrust op de gasmarkt zorgt voor hogere energieprijzen voor iedere klant, maar vooral de doorrekening van het einde van de salderingsregeling zorgt ervoor dat nieuwe vaste contracten voor huishoudens met zonnepanelen een stuk duurder zijn.

dit zijn de goedkoopste energieleveranciers in oktober 2026
Energie
1 oktober 2026

Dit zijn de goedkoopste energieleveranciers in oktober 2026

De herfst komt eraan, en daarmee het stookseizoen. We hebben nu nog warme dagen, maar wie weet gaat over een tijdje de verwarming weer aan en loopt je gasverbruik op. Juist nu zijn de tarieven verder gestegen. Het goedkoopste jaarcontract is € 10,76 per maand duurder dan begin september en het goedkoopste variabele contract zelfs € 15,84. Opvallend: een contract van 3 jaar vast is nu voordeliger dan een contract van 1 jaar. We zetten de goedkoopste contracten van dit moment op een rij, voor zowel een vast als een dynamisch contract.

Energiecontract geld vergelijken gasprijs
Energie
1 oktober 2026

44% regelt energiecontract zonder te vergelijken, terwijl jaarcontract € 800,- duurder is

Bijna de helft van de Nederlanders regelt het energiecontract zonder naar de tarieven van andere energieleveranciers te kijken. Zo’n 27% laat het huidige contract stilzwijgend doorlopen en 17% verlengt jaarlijks bij de eigen leverancier zonder te vergelijken. Samen gaat het om 44%. Dat blijkt uit onderzoek van Overstappen.nl. Tegelijkertijd laten de tarieven in de energievergelijker van Overstappen.nl zien hoeveel er op het spel staat: het goedkoopste eenjarige contract werd dit jaar ruim € 800,- duurder.

Gaspit verwarming energiekosten
Energie
22 september 2026

Onrust op de gasmarkt duwt ruim 30% naar vast contract; jongeren blijven bij oude contract

Door de spanningen en prijsschommelingen op de gasmarkt kiest bijna vier op de tien Nederlanders nu voor een ander type contract. Zo’n 31% stapte daardoor bewust over naar een vast energiecontract vanwege de financiële zekerheid. Nog eens 8% ging juist voor een dynamisch contract, om te profiteren van dalende prijzen zodra dat kan. Bij 61% verandert de onrust niets aan de keuze. Dat blijkt uit onderzoek van vergelijkingswebsite Overstappen.nl. Het effect verschilt per leeftijdsgroep: onder 18- tot 34-jarigen zegt 40% dat de gasmarkt hun keuze niet raakt.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice

Zekerheid in tijden van crisis? Wij beschermen je standaard met de EnergieBeschermer.

Als het gaat om de energiecrisis of andere onverwachte gebeurtenissen in het leven, snappen wij bij Overstappen.nl dat je behoefte hebt aan zekerheid. Je wilt simpelweg niet wakker liggen over je vaste lasten wanneer het ineens tegenzit. Precies daarom krijg je bij ons standaard de EnergieBeschermer bij je contract.

Wat krijg je met de EnergieBeschermer?

  • Tijdelijke ondersteuning: Kun je door een ongeval tijdelijk niet werken of word je onvrijwillig werkloos? Dan krijg je jouw termijnbedrag voor energie (tot maximaal € 300,- per maand) uitgekeerd, voor een periode van maximaal 6 maanden.
  • Eenmalige uitkering bij blijvende invaliditeit: Raak je door een ongeval blijvend invalide? Dan ontvang je een eenmalige uitkering van € 1.500,-.
  • Eenmalige uitkering bij overlijden: In geval van overlijden door een ongeval, ontvangen je nabestaanden een eenmalige uitkering van € 1.500,- om de eerste financiële klap op te vangen.

Hoe werkt het? Heel simpel.

  • Volledig gratis: Dit product kost je helemaal niets – je betaalt 0 euro premie!
  • Automatisch actief: De EnergieBeschermer gaat in op de ingangsdatum van je energiecontract en loopt maximaal 1 jaar (zolang je energiecontract actief is).
  • Stopt vanzelf: Na een jaar wordt de beschermer automatisch beëindigd. Je zit nergens aan vast en hoeft hier zelf helemaal niets voor te doen.
  • Flexibel: Bij een vroegtijdige opzegging van je energiecontract stopt de dekking automatisch mee.