Gasbelasting stijgt, stroombelasting daalt: energierekening € 180,- hoger in 2027 | Overstappen.nl
Skip to content
Gasbelasting stijgt, stroombelasting daalt: energierekening € 180,- hoger in 2027
Energie
16 september 2026

Gasbelasting stijgt, stroombelasting daalt: energierekening € 180,- hoger in 2027

Leestijd: 4 minuten • Laatste update: 16 september 2026
Geen reacties
Romy Nijssen
Geschreven door
Romy Nijssen
Energie-expert

De energiebelasting op gas stijgt in 2027 met 2,61% naar € 0,7457 per m³. De belasting op stroom daalt juist met 3,92% naar € 0,1065 per kWh. Samen met de stijgende netbeheerkosten betekent dat voor een gemiddeld tweepersoonshuishouden een energierekening van € 2.702,04 in 2027. Dat is ongeveer € 180,- meer dan dit jaar. Dat blijkt uit een doorrekening van vergelijkingswebsite Overstappen.nl op basis van het Belastingplan 2027 en de tarieven van netbeheerder Liander. Van die stijging komt € 171,- uit de netbeheerkosten en € 8,- uit de belastingen. De tarieven in het oorspronkelijke Belastingplan bleken onjuist, zo bevestigde het ministerie van Financiën.

Belasting op gas omhoog, belasting op elektriciteit omlaag

Het kabinet verlaagt de belasting op elektriciteit en verhoogt die op aardgas. De stroombelasting per kWh gaat omlaag van € 0,1108 naar € 0,1065. Per kuub gas stijgt de belasting van € 0,7267 naar € 0,7457. Beide tarieven zijn inclusief btw.

De vermindering energiebelasting blijft vrijwel gelijk. Dit is het vaste bedrag dat een deel van het basisverbruik onbelast houdt. Dat bedrag gaat van € 628,96 naar € 628,69.

Voor een huishouden met een gemiddeld verbruik van 2.500 kWh en 1.000 m³ gas pakt het belastingdeel per saldo € 8,- hoger uit. Huishoudens die veel gas verbruiken, merken meer van de verhoging. Wie alleen stroom afneemt, ziet het belastingdeel gemiddeld juist met 3,92% dalen.

Netbeheerkosten grootste deel van de stijging

De kosten voor het transport van stroom en gas stijgen veel harder dan de belastingen. Bij netbeheerder Liander lopen de tarieven voor stroom en gas samen op van € 744,66 naar € 915,93 per jaar. Dat is een stijging van € 171,27, oftewel 23%.

Ook bij andere netbeheerders gaan de tarieven omhoog. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) komt de gemiddelde stijging landelijk uit op ongeveer 20%. De netbeheerkosten staan los van het verbruik en van de keuze voor een leverancier, omdat de netbeheerder per regio vastligt.

Energie-expert Romy Nijssen van Overstappen.nl licht toe:

“De aandacht ging op Prinsjesdag vooral naar de energiebelasting, maar dat is niet waar de grootste stijging in zit. Van de € 180,- die een gemiddeld huishouden volgend jaar meer betaalt voor energie, komt € 171,- uit het transportdeel van de rekening. Aan die kosten kunnen consumenten zelf niets veranderen.”
Romy Nijssen
Romy Nijssen
Energie-expert

Kleine huishoudens gaan er procentueel het meest op achteruit

Omdat de netbeheerkosten een vast bedrag zijn, gaat elk huishouden in 2027 ongeveer hetzelfde bedrag meer betalen dan in 2026. De rekening van een eenpersoonshuishouden stijgt met € 180,-, die van een driepersoonshuishouden met € 188,-.

Procentueel pakt dat verschillend uit. Voor een eenpersoonshuishouden komt de stijging neer op 9,4% van de jaarrekening. Bij twee personen gaat het om 7,1% en bij drie personen om 6,3%. Ook huishoudens zonder gasaansluiting ontkomen niet aan extra energiekosten. Bij een verbruik van 3.000 kWh daalt het belastingdeel met 3,92%, maar stijgt de totale rekening toch met 11,7% naar € 928,- per jaar.

In tien jaar tijd is de gasbelasting verviervoudigd

Over een langere periode verschuift het beeld verder. In 2017 betaalde een huishouden € 0,2491 belasting per m³ gas. In 2027 is dat € 0,7457, een stijging van 199%. De stroombelasting ging in dezelfde periode juist met 31% omlaag.

De netbeheerkosten bij Liander stegen sinds 2017 met 148%, van € 368,81 naar € 915,93. Daarmee stegen de kosten voor deze post veel harder dan de energierekening als geheel.

Alleen bij de leverancier valt nog iets te kiezen

De belastingen en de netbeheerkosten liggen voor 2027 vast. De leveringskosten verschillen wel per leverancier en per contractvorm. Dat geldt zowel voor het tarief per kuub en kilowattuur als voor de vaste leveringskosten per maand. Nijssen:

“Op de netbeheerkosten hebben huishoudens geen invloed. Maar het verschil tussen de duurste en de goedkoopste leverancier loopt op jaarbasis op tot enkele honderden euro’s. Daar komen eventuele kortingen nog bovenop. Huishoudens die verschillende energiecontracten naast elkaar leggen, kunnen de stijging van € 180,- daarmee deels opvangen.”
Romy Nijssen
Romy Nijssen
Energie-expert

Over het onderzoek

Overstappen.nl berekende de energierekening voor 2027 voor vier verbruiksprofielen: een eenpersoonshuishouden (1.600 kWh en 800 m³), een tweepersoonshuishouden (2.500 kWh en 1.000 m³), een driepersoonshuishouden (3.000 kWh en 1.200 m³) en een huishouden zonder gasaansluiting (3.000 kWh). De belastingtarieven en de vermindering energiebelasting komen uit het Belastingplan 2027 en de Miljoenennota, zoals die gepubliceerd zijn op Prinsjesdag en daarna zijn gecorrigeerd. Alle genoemde tarieven zijn inclusief btw. Voor de netbeheerkosten zijn de tarieven van Liander gebruikt. Dat is de netbeheerder met de meeste aansluitingen in Nederland. De genoemde totaalbedragen zijn inclusief de korting die bij dat contract hoort: € 230,- voor een aansluiting met stroom en gas en € 115,- voor een aansluiting met alleen stroom.

Geschreven door
Romy Nijssen
Romy Nijssen
Energie-expert
Laatste update: 16 september 2026
Over Romy Nijssen

Sinds 2018 is Romy Nijssen expert bij Overstappen.nl. Eerst als Happiness specialist en projectmanager, daarna heeft zij zich ontwikkeld tot energie-expert van Overstappen.nl. Zij vertaalt de ingewikkelde energiemarkt naar begrijpelijke taal, zodat jij gemakkelijk je overstap kan maken naar een beter energiecontract. Of het nu gaat om de huidige energietarieven, zonnepanelen of dynamische contracten; Romy weet er alles van. Romy wordt regelmatig vermeld in de pers, waaronder op Metronieuws en Het Financieele Dagblad.

Reacties

Schrijf een reactie

Je e-mailadres wordt niet getoond.

Andere berichten

Energie
10 september 2026

Aantal afgesloten 3-jarige energiecontracten verdubbeld, ondanks extreem hoge gasprijs

Huishoudens leggen hun energieprijs steeds vaker voor drie jaar vast. Vorige week koos 15% van de overstappers via Overstappen.nl voor een 3-jarig contract, bijna het dubbele van het weekgemiddelde van 8% over de eerste 32 weken van dit jaar. Tegelijkertijd zijn deze week de eerste all-in gastarieven boven € 1,70 kubieke meter verschenen. Ook is het prijsverschil tussen een kort en een lang energiecontract omgeslagen: het goedkoopste driejarige contract kost nu € 17,- per jaar minder dan het goedkoopste eenjarige contract. In januari was dat nog € 371,- per jaar duurder.

Energie
9 september 2026

Bijna de helft van de Nederlanders let niet op daluren en betaalt de volle mep voor stroom

Bijna de helft van de Nederlanders (48,6%) zet de wasmachine, droger of vaatwasser gewoon aan wanneer het uitkomt. Daluren of goedkope stroomuren spelen daarbij geen grote rol. Dat blijkt uit onderzoek van Overstappen.nl. Ook zijn er grote verschillen tussen leeftijdsgroepen. Vooral jongeren laten de energiemeter vaker zijn gang gaan, terwijl ouderen hun energieverbruik juist vaker plannen.

Energie
7 september 2026

Dit zijn de goedkoopste zakelijke energiecontracten in september 2026

De zomer loopt op zijn eind, maar de concurrentiestrijd op de zakelijke energiemarkt is nog steeds verhit. Waar we vorige maand nog een andere koploper zagen, is de ranglijst in september flink opgeschud. Eén trend zet wel stug door: het 1-jarige vaste contract blijft de absolute favoriet onder ondernemers. Wil je weten bij welke leverancier je deze maand de laagste energierekening hebt? Wij hebben de scherpste zakelijke energiecontracten voor zzp'ers en het mkb weer voor je op een rij gezet.

Zonnepanelen op huis zonnestroom
Energie
1 september 2026

4 miljard kWh zonnestroom in juli: record in Nederland vlak voor einde salderingsregeling

Nederlandse zonnepanelen leverden in juli 2026 bijna 4 miljard kWh elektriciteit op. Dat is de hoogste maandproductie ooit gemeten in de maand juli en is 14% meer dan in juli 2025. In juli 2017 was de opbrengst nog ongeveer 300 miljoen kWh, ruim 13 keer zo weinig. Ook in augustus is de hoogste maandproductie ooit gemeten: 3,4 miljard kWh. Dat blijkt uit cijfers geanalyseerd door vergelijkingswebsite Overstappen.nl. Het record valt in het laatste jaar van de salderingsregeling, die per 1 januari 2027 stopt.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice