Overstappen.nl wint Beste Website van het Jaar Award 2025
We mogen het nu officieel met je delen: Overstappen.nl heeft de online publieksprijs ‘Beste Website van het Jaar’ gewonnen in de categorie Vergelijking. Wat een eer!
Op Prinsjesdag, 15 september 2026, heeft het kabinet de Miljoenennota gepresenteerd. Ondanks een maatregelenpakket van € 1,5 miljard voor koopkrachtreparatie lijkt het erop dat bijna alle huishoudens volgend jaar minder te besteden hebben. De vaste lasten nemen in 2027 verder toe ten opzichte van 2026. Volgens Jeremy Broekman, verzekeringexpert bij Overstappen.nl, komt dat door een combinatie van verschillende kostenstijgingen.
Uit de stukken van de Miljoenennota blijkt dat het kabinet ongeveer € 1,5 miljard uittrekt om de koopkracht te ondersteunen. Toch gaan bijna alle huishoudens er in 2027 iets op achteruit. Voor werkenden blijft de daling gemiddeld beperkt tot zo’n 0,1% tot 0,4%. Het effect verschilt wel per huishouden. Vooral de stijgende vaste lasten en de belastingkortingen die niet volledig zijn aangepast aan de inflatie spelen hierbij een rol.
Het eigen risico gaat vanaf 1 januari 2027 van € 385,- naar € 400,- per jaar. Volgens de Zorgverzekeringswet wordt dit bedrag jaarlijks aangepast aan de zorguitgaven. Sinds 2016 hielden bevriezingswetten deze indexatie tegen. Die bevriezing eindigt nu. Alleen een nieuwe wet die er vóór 1 januari doorheen komt, zou de stijging nog kunnen voorkomen.
Het eigen risico zou oorspronkelijk verder stijgen naar € 455,-, maar die verhoging is uitgesteld tot 2028. Wie vrijwillig kiest voor een hoger eigen risico, kan in ruil daarvoor een korting op de zorgpremie krijgen. Het maximale vrijwillige eigen risico komt uit op € 900,-. Ook de zorgpremie zelf gaat omhoog. Het kabinet rekent op een gemiddelde zorgpremie van € 169,- per maand. Dat is een stijging van zo’n € 10,- tot € 12,50 per maand per verzekerde.
Broekman legt uit dat de zorgpremie omhoog gaat omdat er geen buffer meer is:
“In 2026 bleef de zorgpremie stabiel; de gemiddelde maandpremie steeg toen slechts van € 158,04 naar € 158,80. Dit was eenmalig. Verzekeraars konden de premie laag houden dankzij een meevaller uit het Zorgverzekeringsfonds. Zonder die extra bijdrage zou de stijging een stuk hoger zijn geweest. In 2027 is die buffer er niet meer, waardoor de rekenpremie stijgt en het eigen risico voor het eerst sinds 2016 weer omhoog gaat. Nederlanders betalen dit jaar dus de rekening die in 2026 werd uitgesteld.”
De kosten voor het transport van stroom en gas stijgen volgend jaar wel. Een gemiddeld huishouden betaalt in 2027 ongeveer € 89,- meer voor stroomtransport en € 52,- meer voor gastransport. In totaal komt dat neer op € 141,- extra, bovenop de al stijgende energieprijzen. Sinds 2026 worden deze kosten op de energierekening ‘systeembeheerkosten’ genoemd in plaats van netbeheerkosten.
Hoeveel de kosten precies stijgen, verschilt per netbeheerder. Bij Liander nemen de netbeheerkosten toe van € 744,67 naar € 915,94 per jaar, een stijging van 23%. Bij Enexis stijgen de kosten van € 742,25 naar € 868,43 (+17%) en bij Stedin van € 751,22 naar € 878,92 (+17%). Deze drie netbeheerders bedienen samen het grootste deel van de Nederlandse huishoudens. Daarom komt de gemiddelde stijging uit op 20%. Dat is ook het percentage dat de ACM noemt. Bij Coteq blijven de kosten vrijwel gelijk en bij Westland dalen de tarieven zelfs licht.
| Vaste lasten | 2026 | 2027 | Verschil t.o.v. 2026 |
| Eigen risico zorgverzekering | € 385,- | € 400,- | +€ 15,- |
| Rekenpremie zorg | € 1.908,- | € 2.029,- | +€ 120,- |
| Gemiddelde energie nettarieven | € 705,- | € 846,- | € 141,- |
| Energiebelasting gas (1e schijf) | € 0,7268 per m³ | € 0,7268 per m³ | Geen verschil |
| Energiebelasting stroom (1e schijf) | € 0,1108 per kWh | € 0,1108 per kWh | Geen verschil |
| Accijns op benzine (per liter) | € 0,84469 | € 0,85169 | +€ 0,007 |
| Accijns op diesel (per liter) | € 0,552 | € 0,671 | +€ 0,119 |
| Accijnskorting benzine (per liter) | € 0,17643 | € 0,17643 | € 0,- (verlengd tot en met 2027) |
Woningcorporaties hoeven in 2027 minder belasting te betalen. Het kabinet wil ze een uitzondering geven op een EU-regeling die is bedoeld om belastingontwijking tegen te gaan. De staatskas loopt daardoor de komende jaren € 150 tot € 175 miljoen mis, maar het maakt wel de bouw van meer sociale-huurwoningen mogelijk. Ook krijgen alle woningcorporaties samen vanaf 2028 € 425 miljoen per jaar. Daardoor blijft er meer geld over om huizen duurzamer te maken en om nieuwe woningen te bouwen.
Volgens de koning zijn er “lijnen uitgezet voor de lange termijn” op het gebied van wonen. Toch is het niet zo dat het woningtekort binnen een paar jaar is opgelost. Zo zegt hij in de troonrede: “Het is niet een belofte dat er morgen voor iedereen een huis is, maar het is een pragmatische aanpak om het woningtekort aan te pakken.”
Sinds 2023 is Jeremy Broekman schadeverzekeringsexpert bij Overstappen.nl. Hij voorziet je van onafhankelijk advies over schadeverzekeringen. Hieronder vallen woonverzekeringen, zorgverzekeringen, reisverzekeringen, fietsverzekeringen, motorverzekeringen en scooterverzekeringen. Jeremy is sinds 2016 werkzaam in de online vergelijkingsbranche. Daarnaast heeft hij bij een grote verzekeraar gewerkt, waardoor hij je kan voorzien van advies over schadeverzekeringen. Ook houdt hij je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de verzekeringsbranche.
Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.
Klantenservice
Reacties
Reactie ontvangen
Je reactie wordt beoordeeld en daarna geplaatst als deze voldoet aan onze huisregels.