
De terugleverkosten niet als boete zien
Volgens Tom Schlagwein, energie-expert bij Overstappen.nl, moeten zonnepaneelhouders de terugleverkosten niet als boete zien. “Het is heel ongenuanceerd om de terugleverkosten te bestempelen als een boete. Het is een feit dat de kosten voor energieleveranciers door de salderingsregeling flink zijn opgelopen en het is logisch dat deze kosten ergens in de prijs terugkomen. Gelukkig kunnen leveranciers niet zomaar elk bedrag vragen: de ACM controleert de redelijkheid van de tarieven. Voordat de terugleverkosten bestonden, rekenden energieleveranciers deze kosten door aan iedereen en dus ook aan niet-zonnepaneelhouders. Dat is nog oneerlijker: zo betalen zij mee aan de kosten voor anderen. Energieleveranciers verdelen de kosten nu evenrediger. Het is goed als hier duidelijke wetgeving voor komt, want die is er nu nog niet”.
Vergelijken voor zonnepaneelhouders steeds moeilijker
Overstappen.nl signaleerde eerder al dat de gemiddelde terugleververgoeding in één jaar tijd is gehalveerd. Dit betekent dat zonnepaneelbezitters niet alleen minder krijgen voor hun overtollig opgewekte stroom, maar nu ook meer moeten betalen door de terugleverkosten. Met al deze componenten op de energierekening is het voor zonnepaneelhouders moeilijker om energiecontracten met elkaar te vergelijken.
Schlagwein geeft advies wat te doen als zonnepanelen hebt: “Mijn advies is om je niet blind te staren op de hoogte van de terugleverkosten en de terugleververgoeding. Sommige leveranciers hebben lagere kosten, maar ook hogere verbruikstarieven of lagere kortingen. Je moet kijken naar de all-in netto-jaarprijs. De terugleverkosten blijven voorlopig een vast component op elke energierekening voor klanten met zonnepanelen. De verschillen tussen leveranciers zijn echter erg groot. Het is daarom belangrijk om te kijken welke leverancier voor jouw situatie de beste keuze is.”