Tweede Kamer heeft ingestemd met nieuwe warmtewet: warmtenetten straks in publieke handen | Overstappen.nl
Skip to content
Vloerverwarming in huis-2
Energie
4 juli 2025

Tweede Kamer heeft ingestemd met nieuwe warmtewet: warmtenetten straks in publieke handen

Leestijd: 3 minuten • Laatste update: 9 juli 2026
Geen reacties
Tom Schlagwein
Geschreven door
Tom Schlagwein
Energie-expert

Warmtenetten moeten voor minimaal 51 procent in handen van de overheid komen.

Geen vrije keuze

Wie aangesloten is op stadsverwarming, heeft nooit een vrije keuze van leverancier. In tegenstelling tot reguliere huishoudens met gas, kunnen gebruikers van een warmtenet niet overstappen. Daardoor voelen veel mensen zich “overgeleverd” aan hun warmtebedrijf. Niet alleen qua service, maar ook qua prijs heb je daar als klant geen enkele invloed op. Die monopoliepositie leidde in de afgelopen jaren tot discussies tussen leveranciers en de toezichthouder over wat een “redelijke prijs” is voor de geleverde warmte.

Deze nieuwe warmtewet moet daar verandering in brengen. Door het eigenaarschap in de vorm van een meerderheidsbelang te verschuiven naar de overheid, wil het kabinet voorkomen dat commerciële bedrijven te hoge prijzen rekenen. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) krijgt de taak om de maximumprijs voor warmte vast te stellen en toezicht te houden.

Warmtenet moet helpen bij energietransitie

Warmtenetten worden vooral ingezet in stedelijke en dichtbevolkte gebieden om huizen van het aardgas af te halen. De warmte komt bijvoorbeeld van restwarmte van industriegebieden of aardwarmte, en wordt via ondergrondse leidingen naar woningen geleid. Het grote voordeel: een warmtenet vraagt geen extra capaciteit van het overbelaste elektriciteitsnet, in tegenstelling tot warmtepompen.

Momenteel zijn zo’n 500.000 woningen aangesloten. Oorspronkelijk was het doel om daar voor 2030 nog eens 500.000 woningen aan toe te voegen, maar dat is bijgesteld. Minister Hermans verwacht dat dit aantal uitkomt op 200.000 extra woningen, waarmee het totaal op 700.000 komt in 2030.

Energiebeheer Nederland gaat gemeenten helpen

Veel gemeenten willen wel inzetten op warmtenetten, maar missen de kennis, capaciteit of financiering. Daarom gaat Energiebeheer Nederland (EBN) (een overheidsorganisatie), gemeenten actief ondersteunen bij het opzetten van nieuwe projecten. Ook wordt gekeken of EBN bestaande warmtebedrijven deels of volledig kan opkopen, zodat de overheid de regie krijgt.

“Warmtenetten zijn monopolies: je kunt niet overstappen. Klanten zijn qua prijs en service helemaal overgeleverd aan de warmteleverancier. Indien dit niet naar wens is, kun je echt geen kant op. Het is daarom belangrijk dat de controle op deze bedrijven goed geregeld is, zodat klanten zeker zijn van een goede levering, daarom is dit een stap in de goede richting.”
Tom Schlagwein
Tom Schlagwein
Energie-expert

Overgangsperiode tot 2036

De overgang naar publiek eigendom gebeurt niet van vandaag op morgen. Commerciële partijen zoals Eneco, Vattenfall en Ennatuurlijk blijven de komende jaren nog betrokken. Er is een overgangsperiode afgesproken tot uiterlijk 2036. Dan moeten alle warmtenetten voor minstens 51 procent in publieke handen zijn.

Wat betekent dit voor mijn portemonnee?

Dit is lastig te zeggen. De verwachting is wel dat, omdat de overheid meerderheidsaandeelhouder wordt, men ook een beter oog zal hebben voor de betaalbaarheid en de redelijkheid van de prijzen. De kans dat consumenten daarmee veel meer gaan betalen is wat kleiner dan nu, maar dat zal moeten blijken.

Geschreven door
Tom Schlagwein
Tom Schlagwein
Energie-expert
Laatste update: 9 juli 2026
Over Tom Schlagwein

Sinds 2019 is Tom Schlagwein expert bij Overstappen.nl. Eerst als tarievenspecialist en sindsdien heeft hij zich ontwikkeld tot dé energie-expert van Overstappen.nl. Hij voorziet Overstappers van onafhankelijk advies voor hun energiecontract en houd je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de energiemarkt. Tom wordt geregeld vermeld in de pers, waaronder De Telegraaf en Metro en is ook op tv geweest bij programma’s zoals Kassa. Daarnaast presenteert Tom ons Energiejournaal waarin hij uitleg geeft over de huidige situatie op de energiemarkt.

Reacties

Schrijf een reactie

Je e-mailadres wordt niet getoond.

Andere berichten

Stekker geld eurobiljetten
Energie
3 augustus 2026

Dit zijn de goedkoopste energieleveranciers in augustus 2026

De energiemarkt staat niet stil, en augustus is een dure maand geworden. Vergeleken met juli stegen de tarieven over vrijwel de hele linie: de goedkoopste variabele optie ging van € 177,59 naar € 214,28 per maand, de 1-jarige vaste contracten werden € 18,74 duurder en de dynamische contracten € 20,23. Toch blijft het variabele contract op jaarbasis de voordeligste keuze, net als vorige maand. Het verschil tussen de contractvormen is daarmee wel kleiner geworden.

Barbecue in tuin
Energie
29 juli 2026

Elektrisch barbecueën is 76% goedkoper dan barbecueën op houtskool

Met zonnige dagen op komst, zullen veel Nederlanders de barbecue weer aansteken. Wie dat doet op elektriciteit, betaalt slechts een fractie van de kosten. Uit een berekening van vergelijkingssite Overstappen.nl blijkt dat een sessie elektrisch barbecueën gemiddeld € 1,30 kost, tegenover € 4,- kosten voor barbecueën op propaangas (gasfles) en € 5,40 bij houtskool. Daarmee is elektrisch barbecueën 76% goedkoper dan een barbecue op houtskool gebruiken en 67% goedkoper dan een gasbarbecue. Zeker voor mensen die ‘s zomers de barbecue vaak aanzetten, kan dat veel schelen op jaarbasis.

Zonnepanelen op dak van Nederlands huis
Energie
23 juli 2026

Zelfconsumptie zonnestroom verhogen van 30% naar 40% levert tot € 220,- per jaar op

De salderingsregeling verdwijnt per 1 januari 2027. Daarmee hebben huishoudens met zonnepanelen nog minder dan een half jaar om zich voor te bereiden op de nieuwe situatie. Uit berekeningen van Overstappen.nl blijkt dat het verhogen van de zelfconsumptie van zonnestroom van 30% naar 40% een gemiddeld huishouden jaarlijks tussen de € 105,- en € 222,- kan opleveren. Het precieze voordeel is afhankelijk van het aantal zonnepanelen en het vermogen daarvan.

Ons klantenservice team

Klantenservice

Wij hebben een team vol behulpzame collega's die je graag helpen en al je vragen beantwoorden.

Klantenservice